Mobil (Taşınabilir) Sahra Hastanesi

Mobil sahra hastane, acil durum gerektiren bölgelerde hasta ve yaralılara hızlı müdahale edilebilir ameliyathane, yoğun bakım gibi bölümlere sahiptir.

Mobil (Taşınabilir) Sahra Hastanesi

Modüler hastane steril iç ortamıyla etkin ve hızlı tedavi hizmetleri sunar. Modüler yapıda imal edilen mobil sahra hastane her türlü arazi ve sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu alanlarda en fazla 1 saat içerisinde kurulabilmektir.

Firmamız bünyesinde Ar-Ge çalışmaları sonucunda üretilen genişleyebilir konteynerler hızlı kurulum ve kolay nakliye edilebilmeleri özelliğiyle her türlü arazi koşullarına kolayca konumlandırılabilir.

Sahra mobil hastane, modüler iso standartlarında yük konteynerlerinden oluşmaktadır. Konteynerlerin imalatında kullanılan çelik sac ve yapı elemanları istek halinde uluslararası standartlarında kurşun geçirmez sac kullanılmasıyla zırhlı mobil hastane olarak üretilebilir.

Firmamız bünyesinde imal edilen mobil hastaneler her türlü arazi ve olumsuz koşullara uygun olarak tasarlanmıştır. 1+1-10-30-50-100 ve 150 kapasiteli mobil sahra hastanesi üretimimiz mevcuttur.

Mobil Sahra Hastane Özellikleri

  • - Destek üniteleri (su deposu, jeneratör)
  • - İletişim altyapısı
  • - Uydu sistemi
  • - Işıklandırma, ısınma, havalandırma
  • - Tam donanımlı laboratuvar, eczane, radyoloji ve triyaj
  • - Genişleyebilir konteyner (ameliyathane)
  • - Genişleyebilir konteyner (4 yataklı yoğun bakım)
  • - 1+1, 10, 30, 50, 100, 150 yataklı hasta yatakhanesi

Sahra Hastanesi Nedir?

Sahra hastanesi, savaş veya bir afet sonucu yaralananların geçici bir hastaneye güvenli bir şekilde taşınmasından önce geçici olarak sağlık hizmetinin verildiği, uygulanacağı alan öncesinde planlanmış olan hareketli bir tıbbi tesis veya mini bir hastanedir. Sahra hastaneleri mobil veya sabit yapılı sağlık birimleridir. Bu tıbbi bakım üniteleri, yaşanan bir afet sonrası hayat kurtarmak veya yaralıların daha kalıcı hastane tesislerine güvenli bir şekilde taşınabilmeleri için geçici olarak sağlık hizmeti veren tesislerdir.

Geçici bakım, bir mobil acil müdahale ünitesinde veya modern mobil hastanelerde yapılabilmektedir. Savaş alanının veya doğal ya da insan yapımı felaket durumunda yakın bir konuma hızlıca yerleştirilebilirler. Sahra hastanesi, çadır gibi geniş bir barınak (modern kullanımda şişirilebilir bir yapı), genişletilebilir konteynerlerden veya mobil ünite treylerinden oluşturulur.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), sahra hastanesini “belirli bir süre için acil durum gereksinimlerini karşılamak için hızlı dağıtım ve genişleme veya daralma yeteneğine sahip mobil, kendi kendine yeten bir sağlık hizmeti tesisi”  olarak tanımlamıştır.

Sadece doğa kaynaklı afetlerde değil, insan kaynaklı afetlerde de (savaş gibi) başarılı şekilde kullanılmıştır. Örneğin; tarihin en kanlı ve büyük savaşlarından biri olan Çanakkale Savaşları’nda kullanılmış, en zor şartlarda on binlerce askerin tedavisine vesile olmuştur.

Sahra Hastanesi’nin Kullanım Amacı Nedir? Neden Kurulur?

Sahra hastaneleri, sabit sağlık hizmetlerinin, doğa kaynaklı afetler sonucu meydana gelen yapısal hasarlar veya silahlı çatışmalar gibi güvenlik nedeniyle işlev göremediği olağanüstü durumlarda devreye girerek sağlık bakımının devamını sağlamak için kurulur ve kullanılırlar.

Sahra hastanesinin temel amacı, insan kaybı sayısını azaltmaktır. Mevcut hastanelerin doğal afet sonrası işlevini yerine getiremeyecek durumda olması veya yaralı sayısı karşısında yetersiz kalması durumunda sahra hastaneleri sağlık hizmeti görevini üstlenir. Sahra hastanesinin gelişmiş organizasyonel tasarımı ve toplu tıbbi ve cerrahi yetenekleri, çok sayıda yetenek geliştirme süreci incelemesinin ürünleridir.

Bir sahra hastanesinin doğru projelendirilmesi ve tasarımı esnekliği arttırır ve bir doğal afette sağlık hizmetlerinin çok yönlü, hızlı ve güçlü olmasını sağlar. Asıl yarar, sade ortamlarda, her yerde, her zaman hayat kurtaran yetenekler sunabilme yeteneğidir.


Bu Konuyla İlgili Görseller

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında Whatsapp'tan bize yazabilir ve hızlı destek alabilirsiniz.

Whatsapp